Dzisiaj powiem parę słów o pewnej sytuacji, która miała miejsce kilka dni temu. po powrocie do pracy okazało się że portfel który aktualizowałem koledze. Przed 18 lipca została dokonana aktualizacja i wszystko działało bez zarzutu. Dodam tylko że nie było wielkiego strachu bo na portfelu nie było jeszcze Coiów. Byry one na stronie gdyż dopiero po 20 lipca minął czas uwolnienia. Po otworzeniu portfela i strony GCC sprawdziliśmy tak tylko dla potwierdzenia adresy portfela. Ku naszemu zaskoczeniu okazało sie że na stronie GCC jest inny adres i w portfelu na komputerze inny adres.
To już niestety jest problem bo szukając na stronie nie znalazłem nigdzie miejsca gdzie mozaraby podać nowy adres portfela GCC. Sprawa zaczęła się robić średnio ciekawa, ale wraz z właścicielem portfela zaczęliśmy dochodzić co się stało. Od słowa do słowa i okazało się że podczas mojego pobytu na urlopie kolega zainstalował nowy system operacyjny.
Oczywiście nikt nie robił kopii bazy bo i niby po co skoro na portfelu nie było coinów. Pierwszy pomysł jaki przyszedł nam do głowy to spróbowanie czy da się na dysku znaleźć jakiś katalog lub plik z ciągiem znaków GCC. Szukanie nic nie dało. Kolega postanowił użyć innego programu niż wyszukiwarka Windowsów. Jest ich sporo na stronach internetowych. Po przeszukaniu dyski programem Total Commander okazało się że podczas instalacji i synchronizacji portfela niektóre pliki miedzy innymi baza danych zapisują się na lokalizacji dysku C. Dodatkowo nie można ich odnaleźć za pomocą wyszukiwania systemu Windows gdyż maja one status ukryte. W każdym systemie operacyjnym katalog zawierający te pliki może się znajdować w różnej lokalizacji. Najważniejsze to pierwsze go zlokalizować. W systemie Windows 10 te pliki znajdują się w następującej lokalizacji
c:\Users\NazwaUzutkownika\AppData\Roaming\TheGCC
Powiem od razu że mój kolega miał dużo szczęścia ponieważ zainstalował system na nowym dysku SSD a starego jeszcze nie formatował. Zazwyczaj system przeinstalowuje się na ten sam dysk, a wtedy raczej nie ma możliwości odzyskania starych danych.
Skoro mieliśmy już wiedzę, że system tworzy sobie swój katalog GCC to porostu poszukaliśmy go na dysku który był wcześniej dyskiem systemowym. Poszliśmy po najmniejszej linii oporu i tan katalog ze starej lokalizacji przekopiowaliśmy na dysk na którym obecnie zainstalowany jest system w to samo miejsce, czyli zamieniliśmy katalogi.
Po uruchomieniu portfela GCC i sprawdzeniu adresów portfela ze stroną GCC okazało się że oba są takie same. Oczywiście zleciliśmy testowy przelew ze strony GCC aby sprawdzić czy wszystko jest w porządku. To było w czwartek i otrzymaliśmy informacje że może to zająć do 2 dni wiec pewnie po weekendzie będzie można sprawdzić czy to rzeczywiście działa.
Szczerze teraz polecam wszystkim robienie kopi portfela nawet wtedy kiedy nic jeszcze na nim nie ma. Albo zakładanie go dopiero wtedy jak macie już możliwość wysłanie swoich coinow na stronie GCC. Myślę, że kopia bazy na pewno by istniała w opisywanym prze zemnie przypadku gdyby były tam coiny.
U nas na komputerze wystąpił jeszcze jeden problem a mianowicie taki że próbowaliśmy zainstalować nowy portfel na tym samym użytkowniku i okazało się że po zainstalowaniu adres portfela był inny ale nie może się on zsynchronizować.
Teraz będzie sobie można z tym już poradzić w nieco inny sposób a w jaki opisze w następnym poście może jeszcze dzisiaj.
Komentarze
Prześlij komentarz